Recliners
-
Tambo 2780225 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)With plush cushions and angled pillow top arms, this rocker recliner takes comfort to a whole new level. Faux vintage leather requires minimal care, making this piece ideal in homes with children and pets. The seat reclines with the pull of a tab, putting total relaxation at your fingertips.
$549.95
$939.95
Save $390.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Tambo |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Canyon |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Pull tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Distance between recliner and wall: 12" • Reclined footrest height: 19" • Fully reclined length: 67" • Arm height: 26" • Top of cushion to top of back: 21" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 18 inch(es) / 45.72 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 105.6 lb(s) / 47.9 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 110.89 lb(s) / 50.3 kg |
| Volume | 24.32 cu. ft. / 0.69 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052558630 |
-
This decidedly modern sofa sleeper proves less is more, bringing simply inviting style to your living room. + More
-
$2,399.95
Save $1,000.00
$1,399.95
Kimlee PC35603S2 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Cozy, casual comfort—made with everyday style in mind. This sectional with chaise is a reflection of your + More
-
$5,229.95
Save $2,180.00
$3,049.95
Temmpton U92708S3 3 pc Power Reclining Sectional Sofa
(Sofas - Power Recline)A mid-century modern update to a retro classic, this sectional is generously adaptable. Its combination of + More
-
$1,919.95
Save $800.00
$1,119.95
Leesworth U4380874 Reclining Power Loveseat
(Loveseats - Power Recline)Focus on function. This practical power reclining loveseat balances contemporary character and irresistible + More
-
This right-arm facing corner chaise is a gorgeous example of new traditional design. Its graceful profile and + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This ottoman encourages everyday relaxation with an invitingly + More
-
This accent chair is an ultra-contemporary addition to your seating area. Warm espresso-hued wood and neutral + More
-
$2,289.95
Save $960.00
$1,329.95
Trinell W446W8 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
With plush cushions and wraparound pillow top arms, this sectional takes comfort to a whole new level. Faux + More
